• 10 sierpnia, 2023

    Renta dla poszkodowanego w wypadku

    Zdarza się, że wypadek uniemożliwia dalsze wykonywanie pracy przez poszkodowanego. Zazwyczaj świadczenia wypłacane przez ubezpieczyciela czy UFG w związku z wypadkiem kojarzą się z zadośćuczynieniem za cierpienie. Czy poszkodowany może zatem starać się o jakieś cykliczne, powtarzające się świadczenia? Szczególnie jeśli po wypadku nie może pracować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – TAK.

    Czytaj więcej
  • 26 czerwca, 2023

    Rowerzysta i wypadek

    Potrącony rowerzysta niejednokrotnie odnosi liczne obrażenia. Mogą być one bardzo poważne w skutkach, a długość rekonwalescencji niewątpliwie wiąże się także z wiekiem osoby poszkodowanej. Po raz kolejny do naszej Kancelarii trafiła sprawa rowerzysty, który został ranny w wypadku.  Tym razem sprawca wypadku nie posiadał ubezpieczenia OC. Nie uniemożliwiło to jednak otrzymania świadczenia (szerzej o tym pisaliśmy w artykule WYPADEK I ODSZKODOWANIE).

    Czytaj więcej
  • 17 lutego, 2023

    Kwota zadośćuczynienia

    Naszym klientom przyznano 💵💵💵 344 000 zł zadośćuczynienia 💵💵💵 w związku ze śmiercią osoby najbliższej w wypadku drogowym. Wyjaśniamy w jakich okolicznościach wywalczyliśmy znacznie wyższe kwoty niż proponował Zakład Ubezpieczeń.

    Czytaj więcej
  • 11 sierpnia, 2022

    Wypadek motocyklisty

    Każdy wypadek może być tragiczny w skutkach. Jednak motocykliści są bardziej narażeni na poważne obrażenia w wypadku niż np. kierowcy samochodów osobowych. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie motocykliści otrzymują wysokie zadośćuczynienie. Tak też jest w jednej ze spraw, jaka wpłynęła do naszej kancelarii.

    Czytaj więcej
  • 12 lipca, 2022

    Zadośćuczynienie – śmierć po upadku do studni

    W jednej ze spraw nasi klienci otrzymali zadośćuczynienie w łącznej kwocie 252 000 zł za śmierć osoby bliskiej, która wpadła do studni.

    Czytaj więcej
  • 25 maja, 2022

    Koszty naprawy samochodu – z VATem czy bez VATu

    Właściciel samochodu może dokonać naprawy pojazdu po wypadku systemem gospodarczym. W takich przypadkach właściciel sam naprawia samochód albo korzysta z pomocy rodziny lub przyjaciół. Poniesiony koszt naprawy samochodu nie obejmuje wtedy podatku VAT, jaki byłby naliczony przy odpłatnej naprawie w warsztacie. Czy w związku z tym ubezpieczyciel przyznając odszkodowanie ma obowiązek wypłacić także równowartość podatku VAT?

    Czytaj więcej
  • 29 marca, 2022

    Sprzedaż samochodu a odszkodowanie

    Często właściciel samochodu uszkodzonego w wypadku lub kolizji drogowej decyduje się na sprzedaż samochodu jeszcze przed przyznaniem odszkodowania. Niekiedy przyczyna jest dość prozaiczna. Skoro postępowanie likwidacyjne przedłuża się, a poszkodowany nie otrzymał odszkodowania to zwyczajnie nie ma środków na naprawę. Wygodniejszym dla niego może być sprzedaż samochodu. W takich przypadkach padało pytanie czy po sprzedaży samochodu poszkodowany nadal będzie mógł dochodzić odszkodowania odpowiadającego kosztom naprawy samochodu.

    Czytaj więcej
  • 28 lutego, 2022

    Naprawa samochodu przed wypłatą odszkodowania

    Niekiedy naprawa samochodu musi być przeprowadzona przed pełną wypłatą odszkodowania. Ubezpieczyciel na dalszym etapie postępowania niejednokrotnie wzywa do przedstawienia rachunków lub faktur za naprawę. Z kolei na etapie postępowania sądowego ubezpieczyciel neguje możliwość wypłaty odszkodowania wyższego niż rzeczywiście poniesione koszty naprawy. Czy zatem w przypadku wcześniejszej naprawy pojazdu można dochodzić hipotetycznych kosztów naprawy? Czy też jedynym wyjściem jest gromadzenie rachunków / faktur za naprawę?

    Czytaj więcej
  • 26 stycznia, 2022

    Zadośćuczynienie – śmiertelny wypadek przy pracy

    Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej może przysługiwać nie tylko w przypadku wypadków drogowych. Rodzina może otrzymać zadośćuczynienie także, gdy bliski zmarł w wypadku przy pracy.

    Czytaj więcej
  • 10 stycznia, 2022

    Nakaz zapłaty. I co dalej?

    Wiele osób o tym, że wydano nakaz zapłaty, dowiaduje się dopiero od komornika. Niejednokrotnie klient dziwi się, dlaczego komornik np. zajął mu rachunek bankowy. Po wizycie w kancelarii komorniczej okazuje się, że w stosunku do klienta wydano nakaz zapłaty, o którym klient wcześniej nie wiedział. Pojawia się wtedy pytanie – czy można z tym coś jeszcze zrobić. Jak w wielu przypadkach pojawia się odpowiedź: to zależy

    Czytaj więcej
  • 16 listopada, 2021

    Śmierć w trakcie sprawy o zadośćuczynienie

    Zdarza się, że w trakcie postępowania sądowego o zadośćuczynienie poszkodowany umiera. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia co do szybkości rozpoznawania spraw w sądach, nie jest to nietypowa sytuacja. Pojawia się pytanie co dalej ze sprawą i czy śmierć powoda uniemożliwia dochodzenie zadośćuczynienia? Odpowiedź na nie znajduje się poniżej.

    Czytaj więcej
  • 30 września, 2021

    Śmierć rodziców w wypadku

    Śmierć rodziców w wypadku jest szczególnie traumatycznym przeżyciem. W jednym zdarzeniu tracimy dwie najbliższe nam osoby. O tym, co przysługuje osobom najbliższym w takiej sytuacji pisaliśmy w artykule Śmierć w wypadku komunikacyjnym – zadośćuczynienie. Jest to przede wszystkim zadośćuczynienie. Niekiedy jednak możliwość otrzymania takiego świadczenia może się skomplikować.

    Czytaj więcej
  • 30 sierpnia, 2021

    Zadośćuczynienie dla rodziny

    W związku ze zmianą przepisów osoba najbliższa dla bardzo ciężko poszkodowanego, np. w wypadku, będzie mogła otrzymać zadośćuczynienie. Regulacja ta dotyczy sytuacji, gdy ktoś w wyniku czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia. W konsekwencji takich obrażeń musi nastąpić niemożność nawiązania więzi rodzinnych albo ich zerwanie. Nietrudno wyobrazić sobie taką sytuację. Może to być przypadek, gdy w skutek wypadku osoba zapada w śpiączkę. Może być to także sytuacja, gdy w skutek wypadku dochodzi do tak poważnych uszkodzeń mózgu, że funkcje życiowe zanikają bądź też istotnie zostają ograniczone. Nasz bliski co prawda nie zmarł, jednak nie mówi, nie porusza się, nie ma z nim kontaktu.

    Czytaj więcej
  • 11 sierpnia, 2021

    Pokrzywdzony w postępowaniu karnym

    Nie zawsze pokrzywdzony w wyniku przestępstwa (np. wypadku komunikacyjnego) wie o tym, iż może brać aktywny udział w postępowaniu karnym. Wspominaliśmy o tym w artykule WYPADEK I ODSZKODOWANIE Aby otrzymać status pokrzywdzonego musi dojść do naruszenia dobra prawnego takiej osoby/podmiotu lub jego zagrożenia przestępstwem. Dla przykładu w wypadku komunikacyjnym będzie to osoba, która doznała obrażeń, bądź członkowie jej rodziny – jeżeli ta zmarła.

    Czytaj więcej
  • 8 czerwca, 2021

    Stała wartość pojazdu

    Wielu z nas wykupując polisę AC samochodu decyduje się na wariant, w którym wartość samochodu ustalona na dzień podpisania umowy ma mieć charakter stały. Za taki wariant oczywiście płacimy wyższą stawkę. W polisach ubezpieczeniowych wariant taki nazywa się różnie. Może być to opcja np. „stała wartość pojazdu”, „stała suma ubezpieczenia”, czy „Auto Wartość 100 %”. Niejednokrotnie jednak ubezpieczyciel podważa zasadność wypłaty odszkodowania odpowiadającego tak ustalonej wartości samochodu. Co wtedy robić? O tym poniżej.

    Czytaj więcej
  • 25 maja, 2021

    Alimenty przed rozwodem

    Zdarzają się sytuacje, w których jeden z małżonków opuszcza wspólny dom pozostawiając żonę lub męża z dzieckiem / dziećmi. Dochodzi do tzw. separacji faktycznej, a małżonkowie nie zawsze są już zdecydowani na rozwód. Niekiedy nie rozmawiają na ten temat, a niestety małżonek, który został sam z dziećmi nie otrzymuje środków na utrzymanie. Pojawiają się wtedy pytania czy można w jakiś sposób wyegzekwować pieniądze od drugiego rodzica. Odpowiedź jest jednoznaczna. Można otrzymać alimenty przed rozwodem, bądź też wystąpić o nałożenie na małżonka obowiązku pokrywania kosztów utrzymania rodziny.

    Czytaj więcej
  • 20 maja, 2021

    Śmierć w wypadku komunikacyjnym – zadośćuczynienie

    Śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym pozostaje w pamięci najbliższych do końca życia. Zdarzenie takie wywołuje poczucie traumy związanej z utratą ukochanej osoby, jak również problemy z zaakceptowaniem nowej rzeczywistości. Krzywdę tę może zrekompensować zadośćuczynienie.

    Czytaj więcej
  • 7 kwietnia, 2021

    Pozew rozwodowy

    Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule (Rozwód-jak to zrobić) podstawą do wszczęcia sprawy o rozwód jest pozew rozwodowy. To m.in. w oparciu o jego treść sąd zamieści odpowiednie rozstrzygnięcie w wyroku.

    Czytaj więcej
  • 30 marca, 2021

    UBEZPIECZENIA NA ZDROWIE I ŻYCIE

    UBEZPIECZENIA NA ZDROWIE I ŻYCIE – PROBLEM Z WYPŁATĄ ŚWIADCZEŃ Wielu z nas posiada zawarte indywidualne, bądź grupowe umowy ubezpieczenia na zdrowie i życie. Na ich podstawie ubezpieczyciel za zapłatą odpowiedniej składki udziela ubezpieczonemu ochrony na wypadek zajścia przewidzianego w umowie zdarzenia. Zdarzeniami takimi mogą być przykładowo śmierć, inwalidztwo, uszczerbek na zdrowiu, choroba, operacja, leczenie, poród, czy utrata pracy. Niejednokrotnie zdarza się jednak, iż zakład ubezpieczeń czyni problem z wypłatą należnych świadczeń.

    Czytaj więcej
  • 17 marca, 2021

    Rozwód – jak to zrobić

    Przede wszystkim rozwód to konieczność udania się do sądu. W Polsce nie ma możliwości przeprowadzenia rozwodu przed notariuszem albo w umowie między małżonkami. Aby się rozwieść trzeba złożyć pozew w sądzie.

    Czytaj więcej
  • 26 listopada, 2020

    WYPADEK I ODSZKODOWANIE

    Wypadek i odszkodowanie – są to słowa, które bardzo często występują w parze. Wypadek samochodowy zazwyczaj niesie ze sobą negatywne skutki. Nic więc dziwnego, że pojawia się wtedy pytanie kiedy i za co dostanę odszkodowanie. Co raz częściej klienci pytają czy oprócz odszkodowania należy się im coś jeszcze.

    Czytaj więcej
  • 17 lipca, 2020

    ZACHOWEK – KIEDY I KOMU SIĘ NALEŻY, JAK GO OBLICZYĆ

    Zachowek jest uprawnieniem najbliższych członków rodziny zmarłego. Przysługuje on w sytuacji, gdy spadkodawca rozporządził swoim majątkiem np. poprzez testament czy darowiznę i w konsekwencji najbliżsi zostali odsunięci od spadku.

    Czytaj więcej
  • 26 maja, 2020

    TERMINY SĄDOWE I PRZEDAWNIENIE ZNOWU BIEGNĄ

    Rząd przystąpił do stopniowego odmrażania polskiego sądownictwa sparaliżowanego epidemią COVID-19. Najważniejsze rozwiązanie przewiduje, że terminy sądowe i przedawnienia znowu zaczynają bieg. Ma to znaczenie przede wszystkim dla tych osób, które wobec panującej epidemii postanowiły zaczekać z dokonaniem pewnych czynności przed sądem. Podstawą dla omawianej zmiany jest uchwalona 14.05.2020 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa sars-cov-2 – Tarcza antykryzysowa 3.0.

    Czytaj więcej
  • 28 kwietnia, 2020

    ZASPOKAJANIE POTRZEB RODZINY W CZASIE PROCESU O ROZWÓD

    W trakcie procesu rozwodowego jedną z istotnych kwestii jest zaspokajanie potrzeb rodziny. Gdy małżeństwo funkcjonuje prawidłowo ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem dzieci i rodziców nie budzi żadnych wątpliwości. Jednak w trakcie procesu rozwodowego małżonkowie zazwyczaj przestają chętnie przekazywać pieniądze potrzebne na utrzymanie drugiego z nich, a nawet dzieci. Czy można zatem coś zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź brzmi TAK.

    Czytaj więcej
  • 23 kwietnia, 2020

    EPIDEMIA – ŚWIADCZENIE POSTOJOWE

    Świadczenie postojowe jest rozwiązaniem pomocowym dla osób dotkniętych kryzysem wywołanym wirusem COVID-19. Wprowadziła je tzw. Tarcza antykryzysowa – ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.). W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z tym świadczeniem.

    Czytaj więcej
  • 5 kwietnia, 2020

    KONTAKTY Z DZIECKIEM W CZASIE EPIDEMII

    Wielu rodziców zastanawia się czy kontakty z dzieckiem w czasie epidemii mogą nadal odbywać się zgodnie z wcześniejszym orzeczeniem sądu. W internecie pojawiają się informacje, że rodzice ze strachu odmawiają wydawania dzieci na kontakty. Czy jest to prawidłowe?

    Czytaj więcej
  • 3 kwietnia, 2020

    EPIDEMIA – BIEG TERMINÓW W SPRAWACH SĄDOWYCH I PRZEDAWNIENIE

    Epidemia koronawirusa zmusiła rząd do wprowadzenia szczególnych regulacji w zakresie funkcjonowania sądów. Uregulowano m.in. bieg terminów w sprawach sądowych, ale i przedawnienie. Wszystko to zawarto w tzw. Tarczy antykryzysowej – ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 374).

    Czytaj więcej
  • 13 marca, 2020

    UMOWA PRZEDWSTĘPNA

    Zdarza się, iż z różnych przyczyn nie chcemy lub nie możemy w danym momencie zawrzeć określonej umowy (np. sprzedaży nieruchomości). Wtedy pomocna może okazać się umowa przedwstępna. Umowa przedwstępna nakłada na jej strony obowiązek zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej (zwanej również umową definitywną czy stanowczą). Z kolei umowa przyrzeczona określa zachowania stron, które prowadzą do osiągnięcia ustalonego wcześniej celu. Jak wynika z powyższego przedmiotem zobowiązania z umowy przedwstępnej jest zawarcie w przyszłości oznaczonej umowy przyrzeczonej. W poniższym artykule opiszę zasady dotyczące treści umowy przedwstępnej oraz jej formy.

    Czytaj więcej
  • 4 marca, 2020

    ODSZKODOWANIE Z TYTUŁU NAPRAWY POJAZDU

    W przypadku uszkodzenia pojazdu z winy sprawcy często problematyczną kwestią jest ustalenie metody jaką odszkodowanie powinno być rozliczone. Pojawia się wtedy problem jak obliczyć odszkodowanie z tytułu naprawy pojazdu. Najczęstszą praktyką zakładów ubezpieczeń w przypadku szkody częściowej jest wypłata kwoty bezspornej wynikającej z kosztorysu wykonanego w likwidacji przez ubezpieczyciela. Kosztorys taki w większości przypadków nie odzwierciedla rzeczywiście zaistniałego uszczerbku w majątku poszkodowanych.

    Czytaj więcej
  • 3 marca, 2020

    SPRAWY DZIECKA POZAMAŁŻEŃSKIEGO

    Wiele par będących w nieformalnym związku decyduje się na posiadanie dziecka. Często zdarza się, że związek taki jednak nie trwa długo. Jak zatem uregulować sytuację prawną dziecka pozamałżeńskiego?

    Czytaj więcej
  • 20 października, 2019

    SPŁATA KREDYTU PO PODZIALE MAJĄTKU

    Spłata kredytu po podziale majątku zazwyczaj ciąży na jednym z eks małżonków. Spłacający zastanawia się, czy w takiej sytuacji może dochodzić zwrotu części uregulowanego przez siebie długu.

    Czytaj więcej
  • 12 września, 2019

    ODSZKODOWANIE CZY ZADOŚĆUCZYNIENIE, A MOŻE JEDNO I DRUGIE?

    Pojęcia odszkodowania i zadośćuczynienia funkcjonują w obrocie dość powszechnie i chyba ciężko znaleźć osobę, która nie miała z nimi styczności. Niemniej jednak są bardzo często ze sobą mylone, a co wynika zapewne z faktu, iż związane są z pojęciem szkody.

    Czytaj więcej