naprawa samochoduNiekiedy naprawa samochodu musi być przeprowadzona przed pełną wypłatą odszkodowania. Ubezpieczyciel na dalszym etapie postępowania niejednokrotnie wzywa do przedstawienia rachunków lub faktur za naprawę. Z kolei na etapie postępowania sądowego ubezpieczyciel neguje możliwość wypłaty odszkodowania wyższego niż rzeczywiście poniesione koszty naprawy. Czy zatem w przypadku wcześniejszej naprawy pojazdu można dochodzić hipotetycznych kosztów naprawy? Czy też jedynym wyjściem jest gromadzenie rachunków / faktur za naprawę?

Stanowisko sądów

Wydaje się, że mamy już ugruntowane orzecznictwo w tej kwestii.

Przede wszystkim ubezpieczyciel nie może żądać od nas udokumentowania kosztów naprawy. Z tego względu sąd nie powinien oddalić żądania, tylko dlatego, że poszkodowany nie dysponuje rachunkami za naprawę. Podkreśla się, że to poszkodowany sam decyduje czy zgłasza żądanie w postaci rzeczywiście poniesionych kosztów naprawy, czy woli wystąpić o hipotetyczne koszty, które pozwolą przywrócić pojazd do stanu sprzed szkody.

Sądy uzasadniają takie stanowisko tym, że w przeciwnym przypadku doszłoby do różnicowania sytuacji osób, które nie zamierzają naprawiać pojazdu od osób, które takiej naprawy chcą dokonać. Sądy mówią wprost, że wcześniejsza naprawa samochodu nie wyłącza automatycznie dochodzenia kosztów hipotetycznej naprawy. Wynika to m.in. z tego, że sama szkoda i odpowiedzialność ubezpieczyciela powstaje z dniem zdarzenia. Odpowiedzialność ubezpieczyciela nie jest zależna od naprawy pojazdu. Skoro tak, to na wysokość należnego odszkodowania nie powinna wpływać okoliczność dokonanej naprawy.

Dokonana naprawa

Niemniej istotne znaczenie ma ustalenie czy naprawa przywróciła samochód do stanu sprzed powstania szkody. Inaczej mówiąc, czy miała ona charakter kompleksowy, pełny. Tutaj w grę wchodzi chociażby wskazanie, czy do naprawy poszkodowany użył części nowych i oryginalnych. Czy może jednak były to części oryginalne, ale używane. Jeśli poszkodowany miał prawo korzystać z części nowych, to naprawa przy użyciu części używanych nie mogła przywrócić pojazdu w pełni do stanu sprzed skody. Tym bardziej zatem poszkodowany może wystąpić o hipotetyczne koszty naprawy. W takim stanie faktycznym wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 08 grudnia 2021 r. (sygn. akt I NSNc 78/21). Rozpoznając skargę nadzwyczajną Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Jak w każdej sprawie, tak i w przypadku naprawy pojazdu przed definitywnym zakończeniem sprawy z ubezpieczycielem trzeba przeanalizować konkretny stan faktyczny. W pierwszej kolejności należy ustalić czy poszkodowany ma prawo do zastosowania części nowych i oryginalnych, czy powinny być to zamienniki, czy uzasadniona jest naprawa w ASO czy w „zwykłym” warsztacie, itp. Następnie takie ustalenia podlegają konfrontacji z rzeczywiście dokonaną naprawą. Dopiero po ustaleniu tych informacji można oszacować z jakim żądaniem lepiej wystąpić – z żądaniem zwrotu rzeczywiście poniesionych kosztów czy też zwrotem kosztów hipotetycznych.

Więcej w kwestii dochodzenia zwrotu kosztów naprawy pojazdu po wypadku pisaliśmy w artykule -> Odszkodowanie z tytułu naprawy pojazdu.

Nasza Kancelaria oferuje pomoc przy dochodzeniu odszkodowanie z tytułu naprawy pojazdu. Pomagamy Klientom już na etapie postępowania likwidacyjnego, gdzie argumentacja merytoryczna z ubezpieczycielem pozwala na wypłatę wyższego odszkodowania. W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

adw. Aleksandra Osobińska