Wypadek i odszkodowanie – są to słowa, które bardzo często występują w parze. Wypadek samochodowy zazwyczaj niesie ze sobą negatywne skutki. Nic więc dziwnego, że pojawia się wtedy pytanie kiedy i za co dostanę odszkodowanie. Co raz częściej klienci pytają czy oprócz odszkodowania należy się im coś jeszcze.
Odszkodowanie
Przede wszystkim osobie bezpośrednio poszkodowanej przez wypadek przysługuje odszkodowanie za poniesione koszty leczenia, rehabilitacji lub opieki sprawowanej przez osoby bliskie. Do odszkodowania można wliczyć także koszty dojazdów do lekarza, zniszczonej w wypadku odzieży, utraconych zarobków, itp. Osoba poszkodowana może żądać renty w związku z tym, że jej sytuacja diametralnie się zmieniła. Będzie tak np. w przypadku, gdy poszkodowany stracił możliwość podjęcia pracy albo został z niej zwolniony.
Zadośćuczynienie
Oprócz odszkodowania należy się także zadośćuczynienie. Ma ono wynagrodzić ból fizyczny, ale też psychiczny. Służy ono zrekompensowaniu poszkodowanemu cierpień natury psychicznej. Oczywiście wysokości zadośćuczynienia nie da się jednoznacznie określić. Trzeba w takiej sytuacji posiłkować się odpowiednią argumentacją i okolicznościami dotyczącymi samego poszkodowanego. Zadośćuczynienie przysługuje bezpośrednio poszkodowanemu, a w razie jego śmierci także osobom najbliższym – np. małżonkowi, dzieciom, rodzicom, rodzeństwu.
O różnicy pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem pisaliśmy we wcześniejszym artykule – Odszkodowanie czy zadośćuczynienie. A może jedno i drugie
Kto wypłaci pieniądze?
Najczęściej odszkodowanie czy zadośćuczynienie wypłaca ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił OC. O odszkodowanie i zadośćuczynienie w określonych przypadkach można ubiegać się także wtedy, gdy nie ustalono kto był sprawcą lub nie wykupiono polisy OC. W takiej sytuacji działa instytucja UFG, która również odpowiada i ma specjalnie przeznaczone środki do wypłaty odszkodowań. Nie ma zatem się co martwić o wypłacalność takiego podmiotu. Odszkodowanie można żądać także od samego sprawcy.
Jak dochodzić odszkodowania?
Przede wszystkim trzeba ustalić kto był sprawcą i najlepiej doprowadzić do wydania wyroku karnego. Dzięki temu ubezpieczyciel nie będzie mógł odmówić odpowiedzialności za wypadek. Pomocnym jest wtedy także przeforsowanie pewnych okoliczności już na etapie postępowania karnego. Wtedy też można zasięgnąć opinii biegłych, które ułatwią ustalić wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia. Co bardzo ważne, w sprawach karnych poszkodowany nie musi ponosić kosztów za wydanie opinii przez biegłego, w przeciwieństwie do sprawy cywilnej. Dlatego bardzo pomocnym jest, aby osoba prowadząca sprawę o odszkodowanie od ubezpieczyciela mogła reprezentować nas także w sprawie karnej i już tam wywalczyć korzystne dla nas ustalenia.W ramach sprawy karnej sąd także może przyznać odszkodowanie lub zadośćuczynienie.
W odpowiednim momencie należy też poinformować właściwego ubezpieczyciela o zaistniałym wypadku. Wcześniej jednak lepiej skonsultować sprawę, aby wiedzieć w jaki sposób się do niej przygotować i jakie dokumenty będą nam potrzebne.
Jeśli sprawca nie został ustalony również trzeba uzyskać takie potwierdzenie. Dzięki temu można zażądać wypłaty odpowiedniej kwoty od UFG. W tym celu trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i przedstawić swoje żądania. Nie następuje to jednak przez bezpośredni kontakt z UFG, dlatego też warto skorzystać z pomocy kancelarii.
Nasza kancelaria zajmuje się reprezentacją poszkodowanych przed ubezpieczycielami, UFG, ale także przed sądem karnym. Niejednokrotnie sprawy kończą się zawarciem ugody. Niektóre z nich trafiają do sądów cywilnych. Współpracę rozpoczynamy zawsze od analizy konkretnego przypadku i ustalenia potencjalnych roszczeń przysługujących poszkodowanemu. Swoją sprawę mogą nam Państwo zgłosić poprzez formularz kontaktowy, mail lub dzwoniąc do kancelarii -> Kontakt
adw. Aleksandra Osobińska
2 komentarze-
-
pingback Pokrzywdzony w postępowaniu karnym - Adwokaci Francuska 20 says
11 sierpnia, 2021 at 14:36[…] Nie zawsze pokrzywdzony w wyniku przestępstwa (np. wypadku komunikacyjnego) wie o tym, iż może brać aktywny udział w postępowaniu karnym. Wspominaliśmy o tym w artykule WYPADEK I ODSZKODOWANIE […]
pingback Rowerzysta i wypadek - Adwokat Francuska 20 says
26 czerwca, 2023 at 07:34[…] Po raz kolejny do naszej kancelarii trafiła sprawa rowerzysty, który został ranny w wypadku. Tym razem sprawca wypadku nie posiadał ubezpieczenia OC. Nie uniemożliwiło to jednak otrzymania świadczenia (szerzej o tym pisaliśmy w artykule WYPADEK I ODSZKODOWANIE) […]