W trakcie procesu rozwodowego jedną z istotnych kwestii jest zaspokajanie potrzeb rodziny. Gdy małżeństwo funkcjonuje prawidłowo ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem dzieci i rodziców nie budzi żadnych wątpliwości. Jednak w trakcie procesu rozwodowego małżonkowie zazwyczaj przestają chętnie przekazywać pieniądze potrzebne na utrzymanie drugiego z nich, a nawet dzieci. Czy można zatem coś zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź brzmi TAK.
Zabezpieczenie roszczenia
Przede wszystkim postępowanie rozwodowe jest zazwyczaj długie, więc „potrzebującemu” małżonkowi pieniądze są niezbędne dość szybko, jeszcze przed wydaniem wyroku rozwodowego. W związku z tym koniecznym jest udzielenie przez sąd tzw. zabezpieczenia roszczenia, dzięki czemu zobowiązany małżonek będzie musiał przekazywać pieniądze pomimo braku wyroku.
Potrzeby rodziny i alimenty
Kiedy myślimy o takim zabezpieczeniu do głowy przychodzą nam najczęściej alimenty. Jednak co istotne, sąd może udzielić zabezpieczenia alimentów tylko na zaspokajanie potrzeb małoletnich wspólnych dzieci małżonków. Nie jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla powyższej sytuacji. Skąd zatem uzyskać środki na pokrycie kosztów utrzymania także pełnoletnich dzieci i drugiego małżonka? W takiej sytuacji konieczne jest odniesienie się do pojęcia zaspokajanie potrzeb rodziny.
Zgodnie z art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zaspokajanie potrzeb rodziny jest obowiązkiem każdego z małżonków. Małżonek może wywiązać się z tego obowiązku własnym staraniem o rodzinę, np. poprzez wychowywanie dzieci. Wykonanie tego obowiązku może także polegać na łożeniu na utrzymanie rodziny. Co istotne nawet w trakcie procesu o rozwód mamy jeszcze do czynienia z rodziną. Nie zmienia tego fakt, że małżonkowie deklarują, że nic ich już nie łączy. Rodzinę w takim przypadku nadal formalnie tworzą mąż i żona oraz dzieci, nawet pełnoletnie, jeśli pozostają na utrzymaniu rodziców. W związku z tym sąd ma formalną możliwość udzielenia zabezpieczenia tak, aby kwota płacona przez zobowiązanego małżonka obejmowała wydatki na utrzymanie małoletnich dzieci, ale także drugiego z małżonków czy dzieci pełnoletnich.
Należy pamiętać, że w powyższym zakresie trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poprzeć go stosownymi dowodami. Dzięki właściwemu przygotowaniu się do zgłoszenia takiego żądania zwiększają się szanse na uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia.
Adw. Aleksandra Sypek
Comment(1)-
pingback Alimenty przed rozwodem - Adwokaci Francuska 20 says
25 maja, 2021 at 11:40[…] kosztach utrzymania rodziny pisaliśmy także w artykule Zaspokajanie potrzeb rodziny w czasie procesu o rozwód Opisana tam sytuacja dotyczyła przypadków, gdy proces rozwodowy jest już w […]