pozew rozwodowyJak wspominaliśmy w poprzednim artykule (Rozwód-jak to zrobić) podstawą do wszczęcia sprawy o rozwód jest pozew rozwodowy. To m.in. w oparciu o jego treść sąd zamieści odpowiednie rozstrzygnięcie w wyroku.

Rozwód i wina

Oczywistym jest, że pozew musi zawierać żądanie orzeczenia przez sąd rozwodu.

Oprócz tego można wskazać, aby sąd uznał za wyłącznie winnego drugiego małżonka. Trzeba mieć przy tym świadomość, że takie żądanie najczęściej doprowadzi do wydłużenia samego postępowania. Aby sąd ustalił, czy małżonek jest wyłącznie winny, czy też nie, musi przeprowadzić postępowanie dowodowe. Bardzo często dowody te sprowadzają się do przesłuchania świadków co z kolei wymaga przeprowadzenia większej ilości rozpraw. Wpływa to znacząco na długość samej sprawy sądowej.

Jeśli powodowi (małżonkowi wszczynającemu sprawę o rozwód) nie zależy na ustalaniu kto jest winny rozkładu małżeństwa to może się on ograniczyć tylko do żądania orzeczenia rozwodu. Sytuacja się nieco skomplikuje, gdy pozwany będzie chciał orzekania o winie. Wtedy sąd przeprowadzi dowody na tę okoliczność.

Władza rodzicielska i kontakty z dziećmi, alimenty dla dzieci

W przypadku, gdy w małżeństwie są małoletnie dzieci pozew rozwodowy powinien zawierać dodatkowe żądania.

Przede wszystkim trzeba wskazać komu ma przysługiwać władza rodzicielska nad dziećmi, jak mają odbywać się kontakty z drugim rodzicem. Wyjątkowo, jeśli obydwoje rodzice porozumiewają się w tej kwestii to sąd nie musi o tym decydować.

Co równie istotne powód powinien wnioskować o odpowiednią kwotę alimentów. To z alimentów pokrywa się później potrzeby dziecka. Poza kwotą alimentów drugi rodzic co do zasady nie ma obowiązku pokrywać kosztów utrzymania dziecka. Oczywiście może dobrowolnie płacić ponad zasądzoną kwotę, jednak w praktyce rzadko się to zdarza. Dlatego też wnioskowana kwota alimentów powinna być przemyślana i odpowiednio udowodniona.

Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania i eksmisja

Jeśli małżonkowie mieszkają w jednym domu to w pozwie rozwodowym mogą także zażądać, aby sąd określił z jakich pomieszczeń może korzystać każdy z małżonków. Możliwość ta występuje w zasadzie wtedy, kiedy małżonkowie faktycznie mieszkają razem. Są jednak pewne wyjątki, kiedy małżonek może żądać ustalenia przez sąd sposobu korzystania z mieszkania, nawet gdy w nim nie mieszka.

Dojść wyjątkowym, jednak nie niemożliwym, jest domaganie  się eksmisji współmałżonka. Dotyczy to sytuacji, w których współmałżonek postępuje bardzo nagannie i nie ma możliwości wspólnego mieszkania. Nakaz eksmisji można zastosować także wtedy, gdy naganny współmałżonek posiada tytuł prawny do mieszkania.

Podział majątku wspólnego

Jest to dość rzadko stosowane w praktyce rozwiązanie. Umożliwia ono małżonkom dokonanie w sprawie rozwodowej podziału ich majątku wspólnego. Niemniej małżonkowie w kwestii podziału tego majątku muszą się zgadzać. Jeśli orzekanie w tej kwestii miałoby doprowadzić do wydłużenia postępowania o rozwód, to sąd odmówi orzekania w tym przedmiocie.

Alimenty dla małżonka

Są dwie sytuacje, w których małżonek może żądać od drugiego alimentów na swoją rzecz.

Pierwsza – gdy żądanie to kieruje się względem małżonka uznanego za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa. Wtedy sąd może przyznać alimenty, jeśli w wyniku rozwodu sytuacja finansowa małżonka niewinnego pogorszyła się istotnie.

Druga – gdy żądanie to kieruje się względem współmałżonka, gdy nie orzekano o winie albo gdy obydwoje małżonkowie zostali uznani winnymi rozpadu małżeństwa. Wtedy sąd może przyznać alimenty, jeśli w wyniku rozwodu żądający popadł w niedostatek.

Inne kwestie

Każde z ww. żądań musi zostać odpowiednio udowodnione. W tym celu strona może składać stosowne dokumenty, zawnioskować o dokumenty z urzędów, przesłuchiwać świadków. Każdy jednak wniosek dowodowy musi zostać odpowiednio sformułowany, aby dowód został przeprowadzony.

Pozew rozwodowy, tak jak pozew w każdej innej sprawie, podlega opłacie. Bez uiszczenia właściwej opłaty od pozwu sąd nie podejmie żadnych działań.

Innymi elementami fakultatywnymi pozwu mogą być wnioski o zabezpieczenie roszczeń dochodzonych w pozwie. Na ten temat przygotujemy oddzielny artykuł.

W ramach naszych usług przygotowujemy Klientom projekty pozwów, ale też reprezentujemy Klientów w postępowaniach sądowych. Niejednokrotnie udaje się jeszcze przed wniesieniem pozwu ustalić sporne kwestie ze współmałżonkiem dzięki czemu sprawa sądowa kończy się już na pierwszym terminie. W razie potrzeby służymy pomocą ->  KONTAKT

adw. Aleksandra Osobińska