17 marca, 2021

rozwód - jak to zrobićPrzede wszystkim rozwód to konieczność udania się do sądu. W Polsce nie ma możliwości przeprowadzenia rozwodu przed notariuszem albo w umowie między małżonkami. Aby się rozwieść trzeba złożyć pozew w sądzie.

Rozwód – krok pierwszy

Pierwszy krok to przygotowanie pozwu rozwodowego. Rozwód jest możliwy tylko wtedy, kiedy pomiędzy małżonkami zachodzi trwały i zupełny rozkład pożycia. Co to takiego? Najprościej mówiąc małżonkowie się już nie kochają, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego i nie utrzymują bliskości fizycznej. Przy tym żadne z małżonków nie widzi możliwości naprawienia związku.

Dzisiaj często zdarza się, że pomimo chęci rozwodu małżonkowie mieszkają razem. Nie oznacza to samo przez się, że nadal prowadzą oni wspólne gospodarstwo domowe. Najczęściej każde z nich robi zakupy dla siebie, samo sobie gotuje, samo sobie sprząta. To też oznacza, że nie ma już wspólnego gospodarstwa domowego.

Wyjątkowo dochodzi kolejny warunek rozwodu, ale to w przypadku, kiedy są małoletnie dzieci. W takiej sytuacji rozwód będzie możliwy tylko jeśli poprzez rozwód dzieci nie zostaną skrzywdzone. Wiadomym jest, że każdy rozwód może negatywnie wpłynąć na dziecko. Jednak, kiedy przygotowuje się je do tego łatwiejsze jest oswojenie się dziecka z myślą, że rodzice się rozstają. Dzięki temu będzie można przekonać sąd, że pomimo rozwodu dobro dzieci nie ucierpi.

W przypadku rozwodu sąd może decydować także o innych kwestiach rodzinnych, jak choćby alimenty na dzieci albo na małżonka. Do tego mogą dochodzić kwestie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem bądź też tzw. opieki naprzemiennej. Dużo zależy od tego jakie wnioski zawrzemy w pozwie rozwodowym.

Pozew rozwodowy i co dalej?

Kolejny krok w sprawie to złożenie pozwu w sądzie. Dzięki temu pojawia się nowa sprawa w sądzie i czeka w kolejce na rozpoznanie. Pozew zostanie doręczony drugiemu z małżonków, który będzie miał możliwość ustosunkowania się do niego. Drugi małżonek ma wtedy możliwość przedstawić swoje stanowisko odnośnie rozwodu, ale też swoje postrzeganie przyczyn rozpadu małżeństwa.

Kolejny etap to wyznaczenie przez Sąd jednej lub kilku rozpraw. Ilość rozpraw zależy w przeważającej mierze od tego ilu świadków będzie musiał przesłuchiwać sąd.

Dalszy etap sprawy to wydanie wyroku. Trzeba przy tym pamiętać, że rozwód formalnie następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku w części orzekającej rozwód. Dlatego też jeśli któryś z małżonków zaskarży takie rozstrzygnięcie, to strony formalnie nadal pozostają małżeństwem do momentu rozpoznania sprawy przez sąd odwoławczy.

W razie potrzeby przygotowania pozwu, prowadzenia sprawy o rozwód czy też konsultacji służymy pomocą -> KONTAKT.

adw. Aleksandra Osobińska

WYPADEK I ODSZKODOWANIE
UBEZPIECZENIA NA ZDROWIE I ŻYCIE

Comment(1)

  1. pingback Pozew rozwodowy - Adwokaci Francuska 20 says

    […] wspominaliśmy w poprzednim artykule (rozwod-jak-to-zrobic-dobrze) podstawą do wszczęcia sprawy o rozwód jest pozew rozwodowy. To m.in. w oparciu o jego […]