alimentyZdarzają się sytuacje, w których jeden z małżonków opuszcza wspólny dom pozostawiając żonę lub męża z dzieckiem / dziećmi. Dochodzi do tzw. separacji faktycznej, a małżonkowie nie zawsze są już zdecydowani na rozwód. Niekiedy nie rozmawiają na ten temat, a niestety małżonek, który został sam z dziećmi nie otrzymuje środków na utrzymanie. Pojawiają się wtedy pytania czy można w jakiś sposób wyegzekwować pieniądze od drugiego rodzica. Odpowiedź jest jednoznaczna. Można otrzymać alimenty przed rozwodem, bądź też wystąpić o nałożenie na małżonka obowiązku pokrywania kosztów utrzymania rodziny.

Alimenty

W sytuacji opisanej powyżej alimenty będzie mogło otrzymać dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Bez większych wątpliwości będzie to oczywiście dziecko małoletnie. W takiej sytuacji małoletnie dziecko reprezentuje rodzic, który sprawuje nad nim opiekę. Konieczne jest wtedy złożenie pozwu przeciwko drugiemu rodzicowi. Wysokość alimentów uzależniona będzie od dwóch okoliczność – usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego do zapłaty rodzica.

O alimenty może wystąpić także dziecko pełnoletnie. Tutaj jednak mogą pojawić się wątpliwości, dlaczego dziecko nie może się samodzielnie utrzymywać. Najczęściej dziecko podejmuje studia, które uniemożliwiają mu podjęcie pracy zarobkowej. Może być także sytuacja, że ze względów zdrowotnych dziecko pełnoletnie nie może pracować. W tym przypadku to dziecko we własnym imieniu musi złożyć pozew w sądzie. Ustalając wysokość alimentów bierze się pod uwagę usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka oraz możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego rodzica.

Przed orzeczeniem rozwodu alimenty nie zostaną zasądzone na rzecz współmałżonka. W relacjach małżeńskich alimenty przyznaje się tylko w przypadku rozwodu, w ściśle określonych sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że przed rozwodem opuszczony współmałżonek nie otrzyma żadnych środków.

Koszty utrzymania rodziny

W przypadku, gdy opuszczony małżonek nie jest w stanie utrzymać także siebie, zamiast występować o alimenty na rzecz dzieci może wystąpić o tzw. koszty utrzymania rodziny.

Takie rozwiązanie może być pomocne np. w sytuacji, gdy małżonkowie zdecydowali wcześniej, że jedno z nich nie będzie pracować tylko będzie zajmować się domem. Bez wątpienia zatem małżonek niepracujący, z którym zostały dzieci, będzie mieć problem ze znalezieniem pracy. Jak wspomniałam wyżej, przed rozwodem małżonek nie może żądać alimentów „na siebie”. Dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje wystąpienie o koszty utrzymania rodziny. W takich kosztach będzie można uwzględnić także koszty utrzymania małżonka.

Taki wniosek, w pewnych okolicznościach, może obejmować także pełnoletnie dziecko.

Skorzystanie z takiego rozwiązania będzie także proceduralnie prostsze – zamiast składać oddzielny pozew o alimenty dla dziecka małoletniego i oddzielny przez dziecko małoletnie można wszystko umieścić w jednym piśmie. Dzięki temu będziemy mieć jedną sprawę w sądzie.

O kosztach utrzymania rodziny pisaliśmy także w artykule Zaspokajanie potrzeb rodziny w czasie procesu o rozwód Opisana tam sytuacja dotyczyła przypadków, gdy proces rozwodowy jest już w toku.

W razie pytań służymy Państwu pomocą -> KONTAKT

Adw. Aleksandra Osobińska